• 1

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

  • 2

    JESTEŚMY ZAWODOWCAMI!

  • 3

    AMBITNI, PROFESJONALNI

  • 4

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

Copyright 2024 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce

Gogło PolskiPUBLICZNA
SZKOŁA POLICEALNA

ul. Parkowa 6, 07-410 Ostrołęka
tel. 29 764 66 37

Medyczno-Społeczna Szkoła Policealna

BEZPŁATNA NAUKA ZAWODU

w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym

po szkole średniej (matura nie jest wymagana)

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Sprawdź aktualną ofertę tanich kursów

Odwiedź nas na Facebook'u
napisz: kursy@ckziu.ostroleka.pl

Po raz kolejny nasze Centrum skorzystało ze wsparcia szkoleniowego dla uczniów/słuchaczy w projekcie Urzędu Marszałkowskiego pt. „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" organizowanego przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. (ARMSA). Szkolenia realizowane były przez Instytut Badawczo-Szkoleniowy Sp. z o.o. z Olsztyna.
Tym razem szansę na doskonalenie swoich umiejętności mieli słuchacze kierunku technik masażysta, technik usług kosmetycznych. Jednodniowe kursy pn. „Masaż sportowy” oraz „Masaż tkanek głębokich” odbyły się w naszym Centrum w dniach 18 i 19 marca br. Celem szkoleń było zdobycie podstawowych wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych na temat masażu sportowego i masażu tkanek głębokich. Bardzo dziękujemy za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia i ogromne zaangażowanie Panu Jakubowi Sinkowskiemu.

14 marca br. odbyła się uroczysta gala, w czasie której wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym nauczycielom – uczestnikom konkursu „Zawodowiec Roku 2022”. W uroczystości wzięli m. in. udział: Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot oraz Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek.

Konkurs to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź. Celem I edycji było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego. Tytuł zawodowca roku mógł otrzymać nauczyciel, który:

  • jest zaangażowany i z pasją wykonuje pracę,
  • wspiera zainteresowania zawodowe uczniów,
  • cieszy się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym,
  • posiada szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w obszarze kształcenia zawodowego,
  • działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego np. wprowadza autorskie rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w obszarze kształcenia zawodowego,
  • współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym (w szczególności z pracodawcami) i dba o swój rozwój zawodowy.

Wyróżniono 118 nauczycieli w 52 kategoriach (napłynęło 537 zgłoszeń w 62 dziedzinach).

Dla nas ważne jest, iż laureatką, Zawodowcem Roku 2022 w dziedzinie „kosmetyka i podologia” została p. Ewelina Odrowska – nauczyciel w zawodzie technik usług kosmetycznych, zaś p. Paulina Szczerbo-Sawicka otrzymała wyróżnienie w dziedzinie „higiena i asysta stomatologiczna”.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W pierwszą niedzielę marca br. po raz kolejny w naszym Centrum odbył się kurs z masażu Shantala. Jest on starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci. Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na matkę, czy inną osobę wykonującą taki masaż. Ten rodzaj masażu każdy może wykonywać z łatwością, gdyż technika jego wykonywania jest stosunkowo prosta do nauczenia. Regularne masowanie dziecka daje następujące korzyści: pomaga w uregulowaniu snu, poprawia trawienie, wycisza, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała, jego granic - w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa, poprawia, wzmaga więzi z rodzicem, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny. W kursie brali udział zarówno nasi słuchacze, jak i osoby z zewnątrz. Profesjonalne zajęcia prowadziła pani Malwina, fizjoterapeuta i nauczyciel CKZiU.

W dniach 4-5.02.2023 r. w CKZiU w Ostrołęce odbył się kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom i dorosłym. Uczestnicy kursu zapoznali się m.in. z aspektami prawnymi udzielania pomocy osobom poszkodowanym, dowiedzieli się, czym jest łączność alarmowa oraz poznali zasady wzywania pomocy i oceny stanu poszkodowanego.
Ponadto kursanci nauczyli się, jak należy postępować w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, m.in. przy zawale serca, udarze, drgawkach, cukrzycy, zadławieniach, podtopieniach, zatruciach, oparzeniach i odmrożeniach, ukąszeniach i wielu, wielu innych zdarzeniach.
Każdy z uczestników przećwiczył m.in. opatrywanie ran, zakładanie opatrunków osłaniająco-stabilizacyjnych przy ranach z ciałem obcym, unieruchomienie złamanych kończyn oraz ułożenie poszkodowanego w odpowiedniej pozycji w zależności od jego stanu.
Ostatnim punktem szkolenia było przećwiczenie RKO przy NZK u noworodków, niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i osób dorosłych bez użycia AED oraz z użyciem defibrylatora. Celem kursu było uświadomienie uczestnikom, jak ważna jest umiejętność udzielenia I pomocy oraz co należy a czego nie powinno się robić, udzielając pomoc poszkodowanym. Ćwiczenia praktyczne pomogły w łatwiejszym zapamiętaniu kolejności wykonywanych czynności oraz przełamaniu oporów w udzielaniu pierwszej pomocy.
Pamiętajmy, że uczestnicząc w tego typu szkoleniach, uczymy się przede wszystkim dla siebie, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam udzielić pomocy drugiemu człowiekowi.
Szkolenie poprowadziła ratownik dr n. zdr. Paulina N. Szczerbo-Sawicka.

22.01.2023 r. w naszym CKZiU odbył się specjalistyczny kurs „Terapia manualna stawu kolanowego” przeznaczony zarówno dla doświadczonych terapeutów, jak i młodych adeptów fizjoterapii chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu kompleksowej terapii stawu kolanowego.
Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i podatny na uszkodzenia staw w ciele człowieka. Szczegółowa wiedza z zakresu anatomii i biomechaniki tego stawu stanowi kluczowy element budowania nowoczesnej strategii fizjoterapii zarówno pod kątem terapii manualnej, jak i prawidłowego doboru ćwiczeń funkcjonalnych.
W szkoleniu brali udział zarówno nasi słuchacze, jak i osoby z zewnątrz. Profesjonalne zajęcia prowadziła pani Malwina, fizjoterapeuta i nauczyciel CKZiU.

f t g m