• 1

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

  • 2

    JESTEŚMY ZAWODOWCAMI!

  • 3

    AMBITNI, PROFESJONALNI

  • 4

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

Copyright 2024 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce

Gogło PolskiPUBLICZNA
SZKOŁA POLICEALNA

ul. Parkowa 6, 07-410 Ostrołęka
tel. 29 764 66 37

Medyczno-Społeczna Szkoła Policealna

BEZPŁATNA NAUKA ZAWODU

w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym

po szkole średniej (matura nie jest wymagana)

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Sprawdź aktualną ofertę tanich kursów

Odwiedź nas na Facebook'u
napisz: kursy@ckziu.ostroleka.pl

W poniedziałek 15 kwietnia br. ponownie do naszego MEDYKa zawitała młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Ostrołęce na lekcję biologii. Uczniowie pod okiem nauczyciela wykonywali problemowe zadania niekwestionowanej królowej nauk medycznych i cesarzowej wśród nauk biologicznych. Do dyspozycji były modele 1:1 znajdujące się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach naszego Centrum. Dziękujemy Panu Dyrektorowi III LO p. Robertowi Tyszce za udzielenie zgody na wyjście i udział w ww. lekcji. Z pewnością, pobudzając wszystkie zmysły do pracy i nauki, taka lekcja na długo pozostanie w hipokampie. Do zobaczenia!

Na prośbę słuchaczy kierunku technik usług kosmetycznych i przy współpracy szkolnych doradców zawodowych w sobotę 13.04.2024 r. odbyło się spotkanie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, paniami: Ewą Sadoską-Stepnowską i Sylwią Nakielską. Temat spotkania dotyczył wymagań sanitarnych w gabinetach kosmetycznych oraz sterylizacji narządzi i sprzętu w gabinecie.
Słuchacze mieli okazję zapytać o przepisy i wytyczne, jakie obowiązują obecnie oraz o dokumenty, które należy posiadać przy planowanych kontrolach Sanepidu. To był pożytecznie spędzony czas. Słuchacze zadawali sporo pytań, a nasi goście udzielili wyczerpujących odpowiedzi. Dziękujemy Paniom za poświęcony nam czas i liczymy na owocną współpracę w przeszłości 😊

Plansza Bierzemy udział w akcji Zonkile

W związku z przypadającą na 19 kwietnia 2024 r. 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim już po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile".
Podobnie jak w latach ubiegłych, do tegorocznej edycji akcji przystąpiło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce.

Przypominamy też, dlaczego akurat żonkile są symbolem tej akcji.

W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim hitlerowcy zamknęli ponad 400 tysięcy Żydów. Latem 1942 rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną, w ramach której wywieziono do ośrodka zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy osób. Gdy 19 kwietnia 1943 roku hitlerowcy wkroczyli do getta, by je ostatecznie zlikwidować, spotkali się z oporem, jakiego się nie spodziewali. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Ten wiosenny kwiat ma przypominać o tym, co wydarzyło się w getcie w 1943 roku za sprawą Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, a także jednego z nielicznych Żydów, którzy przeżyli powstanie. W każdą rocznicę powstania 19 kwietnia otrzymywał on od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili. Wraz z garstką przyjaciół składał je pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Papierowe przypinki w formie żonkila rozdawane przez wolontariuszy na ulicach Warszawy oraz wysyłane przez muzeum do wielu miejsc na całym świecie są nawiązaniem do tej tradycji.

19 kwietnia przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć

Marzec w naszej szkole upłynął pod hasłem "RKO- ratuj każdą osobę!". Dlaczego akurat takim? Bowiem w tym właśnie miesiącu przeszkoliliśmy niemalże 200 osób z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kursanci biorący udział w naszych szkoleniach nauczyli się: podstawowych zasad udzielania pomocy osobie poszkodowanej, powiadamiania służb ratunkowych, reagowania w stanach urazowych i nieurazowych oraz wykorzystania AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego). Uczestnikami naszych kursów byli pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce wraz z Filiami, pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce oraz naszego Centrum, a wisienkę na torcie stanowili uczniowie z klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej w Dzbeninie. Niezwykle energetyczne i pełne wiedzy praktycznej zajęcia prowadziła nauczycielka naszego MEDYKa, dr Paulina Szczerbo-Sawicka.

Uczestnicy zajęć siedzą w fotelach kinowych w auli CKZiU w Ostrołęce w tle prowadząca zajęcia i materiał wyświetlany na ekranie projekcyjnym

6.04.2024 r. odbyła się wewnętrzna innowacja pedagogiczna pn. „Ogólne wytyczne podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji w tym sterylizacji medycznej”, dla wszystkich chętnych słuchaczy kierunków: technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medyczne, higienistka stomatologiczna, technik farmaceutyczny. Głównym założeniem innowacji było przekazanie informacji na temat prawidłowych procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji oraz zasad postępowania w przypadku kontaktu z materiałem biologicznie skażonym. Innowację przeprowadziła inż. Mirosława Główczak- nauczyciel przedmiotów zawodowych w CKZiU i kierownik Centralnej Sterylizatorni w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce.

f t g m