• 1

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

  • 2

    JESTEŚMY ZAWODOWCAMI!

  • 3

    AMBITNI, PROFESJONALNI

  • 4

    CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

Copyright 2024 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce

Ekocyrkularni


W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce podejmowane są liczne działania, których celem jest wprowadzenie zasobooszczędnej, zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki odpadami. Zastosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w naszym Centrum przyczynia się do ochrony planety i ogranicza jej nadmierną eksploatację.

Podczas zajęć praktycznych na kierunku terapia zajęciowa słuchacze biorą udział w cyklu warsztatów rękodzielniczych bazujących na recyklingu. Odzyskują surowce z produktów odpadowych, do których należą m. in. plastikowe butelki, wytłoczki po jajkach, ścinki krawieckie oraz wytwarzają nowe oryginalne przedmioty użytkowe.

Jednym z produktów jest biżuteria recyklingowa wykonana z denka butelki po wodzie. Podczas warsztatów w pracowni terapii zajęciowej powstały broszki, kolczyki i naszyjniki. W taki oto sposób, na podstawie pięknych projektów, powstała jedyna w swoim rodzaju kolekcja biżuterii recyklingowej.

Kolejne warsztaty to tworzenie z masy papierowej. Powstaje ona z rozmoczonych w wodzie wytłoczek po jajkach, które w połączeniu z klejem tworzą rodzaj plastycznego tworzywa służącego do formowania i modelowania ciekawych, skomplikowanych konstrukcji. Dzięki walorom masy papierowej mogą z niej korzystać profesjonalni artyści tworzący płaskorzeźby lub eleganckie naczynia, jak również dzieci. Jest to jedna z metod terapii, którą poznawali słuchacze na terapii zajęciowej, będąca formą rehabilitacji usprawniającej motorykę małą. Nasi słuchacze masę papierową wykorzystali do produkcji dekoracyjnych przedmiotów: naczyń, koralików, ramek, szkatułek, ozdób choinkowych.

Drugie życie odpadom tekstylnym słuchacze nadali podczas tworzenia broszek ze ścinków krawieckich. Broszki są wykonywane z atłasowych, szyfonowych, jedwabnych ścinków materiałowych. Do wykonania potrzebne jest 21 kółek wyciętych ze ścinków. Opalone kółka układane są warstwowo w fantazyjny kwiat. Na koniec słuchacze połączyli kwiaty i przyszli zapinki do broszek.

Prowadzone warsztaty rękodzielnicze wzbogaciły sztukę użytkową i tym samym wpisały się w działania konkursu Ekocyrkularni popularyzującego wiedzę nt. gospodarki o obiegu zamkniętym.

Warsztaty były prowadzone przez p. Lucynę Gralę, fotoreportaż przygotowały Małgorzata Mierzejewska i Renata Sawicka - szkolni doradcy zawodowi.

 

f t g m