Tajemnice hirudoterapii, larwoterapii i naturoterapii… czyli spotkanie o pradawnej medycynie

 

31 maja 2019 r. w CKZiU odbyło się spotkanie dotyczące naturalnych metod leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Słuchacze podczas zajęć mogli dowiedzieć się m.in., czym zajmuje się hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, jakie korzyści wynikają z zastosowania tej metody leczenia, jakie są przeciwwskazania do zastosowania terapii oraz mogli na żywo zobaczyć, jak wygląda cały proces przystawienia pijawki aż do jej odpadnięcia i dalszych sposobów postępowania.
W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się m.in. tego, że pijawka, poprzez regulację układu krążenia człowieka, skutecznie leczy, bądź wspomaga leczenie wielu chorób, m. in. układów: sercowo-naczyniowego, endokrynologicznego, pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, kostno-stawowego, a także chorób dermatologicznych czy neurologicznych.
W hirudoterapii stosowane są pijawki pochodzące wyłącznie z hodowli laboratoryjnej oraz posiadające świadectwo pochodzenia. Pijawka przywiera do ciała pacjenta za pomocą otworu gębowego wyposażonego w przyssawki i trzy promieniście ułożone szczeki. Każda szczęka posiada ok. 60-80 małych chitynowych zębów. Nakłucie skóry ma kształt trzech promieniście rozchodzących się linii. Pijawka po nakłuciu pobiera krew z żywiciela. Z ciała osoby ukąszonej potrafi wyssać ilość krwi odpowiadającą jej dziesięciokrotnej masie. Jednocześnie z jej gruczołów ślinowych do krwioobiegu człowieka uwalniane są liczne substancje lecznicze (antybiotyki), które wędrują po ciele pacjenta przez ok. 3 miesiące, „szukając” stanów patologicznych, a następnie prowadzą do ich wyleczenia. Po zabiegu muszą zostać zniszczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdyż zabronione jest stosowanie tych samych pijawek różnym osobom.
W czasie spotkania dowiedzieliśmy się także o wykorzystaniu pijawek w kosmetyce. Mogliśmy także przyjrzeć się z bliska kosmetycznemu zabiegowi. Maseczka połączona z zabiegiem hirudoterapeutycznym jest jednym z najbardziej ekskluzywnych zabiegów kosmetycznych na świecie. Już po pierwszym nałożeniu maseczki skóra staje się napięta, nawilżona i jedwabiście gładka, bardzo delikatna, a płytkie zmarszczki i przebarwienia znikają. Maseczka skutecznie wpływa na zmniejszenie trądziku i innych chorobowych zmian skóry, redukcji cellulitu i pajączków naczyniowych. A wszystko dzięki zawartym w ślinie pijawek hirudozwiązkom. Maseczka może być stosowana na: twarz, szyję, dekolt, pośladki, uda i dłonie. Maseczkę z własnej krwi stosuje się nie tylko w celach estetycznych, ale także leczniczych.
Spotkanie obfitowało w mnóstwo pytań i emocji. Na pewno powtórzymy je w przyszłości. Niezwykle cenny wykład wraz z pokazem (nie tylko hirudoterapii, ale także zabiegu świecowania uszu, przystawiania baniek, używania pierścienia Su Jok czy zastosowania moksy, co jest ściśle związane z akupunkturą) poprowadziła nasza absolwentka kierunku technik masażysta i jednocześnie obecna słuchaczka kierunku opiekun medyczny – Anna Łuba. Gratulujemy ogromnego zaangażowania i umiejętności zarażania swoją pasją. Dziękujemy za cenne i niezwykle wzbogacające naszą wiedzę spotkanie!