• 1

  CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

 • 2

  CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

 • 3

  CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

 • 4

  CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OSTROŁĘCE

Copyright 2019 - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce

Nauka przez praktykę

 

 

24.11.2018 r. chętni słuchacze z kierunków: terapeuta zajęciowy, technik masażysta, opiekun medyczny oraz technik usług kosmetycznych wraz z nauczycielami dr Pauliną Szczerbo-Sawicką i mgr Piotrem Juziukiem byli gośćmi Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wycieczka obfitowała  w mnóstwo atrakcji. Pierwszym punktem wycieczki był wykład poprowadzony w Auli Magna w Pałacu Branickich, a przygotowany przez prof. Adriana Chabowskiego (prorektora ds. studenckich oraz kierownika Zakładu Fizjologii) na temat „Fizjologii uczenia się”. Dowiedzieliśmy się, jak pracuje nasz mózg, czy są sposoby i preparaty wspomagające naukę oraz co sprawia, że nie zapamiętujemy wszystkich treści i jak można temu zaradzić.
Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Centrum Symulacji Medycznych, gdzie mogliśmy wczuć się w rolę pracowników ochrony zdrowia pracujących na SOR. Podczas prebriefingu (krótkiego omówienia sytuacji klinicznej pacjenta) chętni zostali przydzieleni do ról, a następnie przeszli na salę symulacyjną, gdzie mieli do wykonania zadanie w warunkach symulacji wysokiej wierności, a więc z użyciem specjalistycznego sprzętu i leków ratujących życie i zdrowie pacjenta.  Pozostali mogli obserwować zmagania koleżanek i kolegów zza luster weneckich, gdzie pod okiem kontrolera fantom reagował w zależności od zaistniałej sytuacji. Zadanie do wykonania wymagało błyskawicznej reakcji osób biorących udział w projekcji. Ponadto słuchacze mogli zobaczyć wyposażenie typowej sali porodowej wraz z fantomem rodzącej kobiety i noworodka, symulator karetki pogotowia, bloku operacyjnego oraz spróbować swoich sił w wykonaniu opatrunku tymczasowego stosowanego w trakcie leczenia kanałowego zęba. Dowiedzieli się także, jak powinna wyglądać prawidłowa obróbka zęba i jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Po zajęciach symulacyjnych słuchacze przeszli do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, gdzie przygotowano dla wszystkich warsztaty szycia chirurgicznego. Nauczyliśmy się, w jaki sposób należy wbić igłę, jak wykonuje się szew prosty i węzeł oraz w jaki sposób zdejmuje się szwy. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka, gdzie mogliśmy obejrzeć preparaty z wszystkich części ciała człowieka. Asystent prowadząca spotkanie wyjaśniła nam sposób obróbki pozyskanych preparatów anatomicznych oraz czym jest donacja i jakie są jej zasady. Uczestnicy spotkania zobaczyli nie tylko tkanki i narządy (tzw. części mokre ludzkiego ciała), ale mieli także okazję zobaczyć i dotknąć ludzkie kości.
Wizyta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pozostanie na długo w pamięci uczestników wycieczki. Przeszliśmy od teorii do praktyki i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości.

logo mazowsze

f t g m